| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 5af294bac74c455df843f88dfcde2032bad23c5e |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T16:48:01Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T07:07:06.750025248Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260525.28 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.28/0 |
| upload-time | 2026-05-25T13:55:07Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.1µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.3µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.7µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.70GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.40GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.57GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.38GB ±10% |
| [Geomean] | 5.64GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.83GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.28GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.70GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.15GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.16GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.65GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 436M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 542M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 288M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 438M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 547M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 277M ± 6% |
| [Geomean] | 407M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.80G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.5G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.1G ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.72G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.7G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.6G ±68% |
| [Geomean] | 12.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 334M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 201M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 339M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 200M ±41% |
| [Geomean] | 289M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 802M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 992M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 435M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 852M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 384M ±14% |
| [Geomean] | 706M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.03G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.91G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.67G ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.64G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.11G ±116% |
| [Geomean] | 3.95G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.05k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 4% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 691k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 689k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.8k ± 4% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 181M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 176M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 238M ± 5% |
| [Geomean] | 206M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.4G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.4G ±62% |
| [Geomean] | 15.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 175M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 177M ±45% |
| [Geomean] | 156M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 312M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 317M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 321M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| [Geomean] | 317M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 885M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.92G ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.82G ±180% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 556M ±27% |
| [Geomean] | 1.15G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.11k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.01k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 427k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 3% |
| [Geomean] | 712k |