| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 8ddf0031cfb2ab06c83efa80873ba84869ec515a |
| experiment-commit-time | 2026-05-19T21:51:52Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T11:29:22.240150073Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260525.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.35/0 |
| upload-time | 2026-05-25T17:03:57Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.84GB ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.98GB ±41% |
| [Geomean] | 3.55GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.11GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.86GB ±34% |
| [Geomean] | 5.04GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.33GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.91GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.85GB ±17% |
| [Geomean] | 7.20GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 233M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.2M ±111% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 235M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.4M ±95% |
| [Geomean] | 87.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.50G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.59G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 502M ±154% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.23G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.9G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 659M ±134% |
| [Geomean] | 3.32G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 187M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 174M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.93M ± 6% |
| [Geomean] | 44.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 373M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.0M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 59.9M ±82% |
| [Geomean] | 190M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.41G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.57G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 87.6M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.59G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.09G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 101M ±82% |
| [Geomean] | 815M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 774k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 773k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.84M ±155% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.06M ±149% |
| [Geomean] | 31.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.58G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 495M ±158% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.7G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 653M ±136% |
| [Geomean] | 2.41G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 119M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 89.1M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.56M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 210M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 26.7M ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 39.6M ±122% |
| [Geomean] | 81.0M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 871M ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 76.7M ±162% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.31G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 75.0M ±113% |
| [Geomean] | 285M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 773k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 772k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |