| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | c3f7d758775e320f970c80d851268ad3bac06b06 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T15:56:07Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T13:59:36.857573836Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260525.44 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.44/0 |
| upload-time | 2026-05-25T20:47:59Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 86.8µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.0µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.7µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.0µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.23GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.54GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.94GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.45GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.50GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.03GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.46GB ±15% |
| [Geomean] | 5.58GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.63GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.99GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.24GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.06GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.24GB ±10% |
| [Geomean] | 7.57GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 547M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 309M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 446M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 550M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 290M ±13% |
| [Geomean] | 418M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.73G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 17.1G ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.6G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.78G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.5G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.5G ±64% |
| [Geomean] | 12.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 354M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 230M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 363M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 214M ±25% |
| [Geomean] | 304M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 812M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 477M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 826M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 448M ±27% |
| [Geomean] | 727M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.57G ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.66G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.09G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.64G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.52G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.35G ±77% |
| [Geomean] | 4.16G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.6k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 1% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 693k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.3k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 677k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.0k ± 1% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 177M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 241M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 186M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 239M ± 2% |
| [Geomean] | 209M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.8G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9G ±14% |
| [Geomean] | 15.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 127M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 192M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 188M ±29% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 325M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 332M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 317M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 332M ±11% |
| [Geomean] | 326M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.46G ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.60G ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.50G ±133% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.35G ±119% |
| [Geomean] | 1.47G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 2% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 2% |
| [Geomean] | 702k |