| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 9da73fb7025cd64b71608241517d6cb17735d854 |
| experiment-commit-time | 2026-05-25T15:15:28Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T16:20:00.120081409Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260525.46 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.46/0 |
| upload-time | 2026-05-25T21:57:28Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 47.1µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.73GB ± 8% |
| [Geomean] | 3.41GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.14GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.41GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.76GB ±40% |
| [Geomean] | 4.86GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.35GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.75GB ±18% |
| [Geomean] | 7.09GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 227M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 232M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.01M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 228M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 243M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.8M ±122% |
| [Geomean] | 78.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.67G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 189M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.67G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 575M ±203% |
| [Geomean] | 2.93G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 194M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 152M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.51M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.63M ±10% |
| [Geomean] | 42.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 38.2M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 356M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 376M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 43.4M ±35% |
| [Geomean] | 175M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.61G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.4M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.47G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 95.8M ±84% |
| [Geomean] | 760M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 765k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 755k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.7k ± 2% |
| [Geomean] | 444k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 142M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.61M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 145M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.57M ±182% |
| [Geomean] | 24.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 203M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.0G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 577M ±202% |
| [Geomean] | 2.21G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 103M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.54M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.4M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 205M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.5M ±69% |
| [Geomean] | 65.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.25G ±168% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 37.7M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.30G ±158% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 70.0M ±116% |
| [Geomean] | 256M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 2% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 764k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 754k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.14M |