| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b9c5520dbcddba2f0a0a3bb6510ac5c5b9afc3c5 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T15:18:43Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T22:23:15.320093262Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260525.7 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.7/0 |
| upload-time | 2026-05-25T03:55:19Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.10GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.27GB ±27% |
| [Geomean] | 3.72GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.38GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.95GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.17GB ±30% |
| [Geomean] | 5.17GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.45GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.13GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.93GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.11GB ±13% |
| [Geomean] | 7.29GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 214M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 212M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.9M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 211M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 211M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.6M ±62% |
| [Geomean] | 81.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.44G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 729M ±139% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.67G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.46G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 992M ±88% |
| [Geomean] | 3.65G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 187M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.64M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 181M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 160M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.64M ±10% |
| [Geomean] | 42.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 52.5M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 329M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 356M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.2M ±57% |
| [Geomean] | 191M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.95G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 97.9M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.65G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.74G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 111M ±54% |
| [Geomean] | 760M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.2k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.64k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 799k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.36M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 803k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 1% |
| [Geomean] | 459k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 123M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.05M ±118% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.24M ±81% |
| [Geomean] | 29.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.93G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 713M ±135% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 975M ±88% |
| [Geomean] | 2.90G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 93.3M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 105M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.45M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 191M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 32.3M ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 42.7M ±74% |
| [Geomean] | 84.7M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.15G ±146% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 69.0M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 720M ±142% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 83.8M ±65% |
| [Geomean] | 263M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 799k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 802k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.17M |