| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 3a92cb4958cdc5bf4263a0a72ffe2f719696364f |
| experiment-commit-time | 2026-05-25T18:44:17Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T20:51:58.358879935Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260526.10 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.10/0 |
| upload-time | 2026-05-26T03:38:37Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.3µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.0µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.1µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.62GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.00GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.66GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.57GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.99GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.43GB ±14% |
| [Geomean] | 5.64GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.80GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.08GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.43GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.73GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.05GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.20GB ±10% |
| [Geomean] | 7.64GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 450M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 560M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 307M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 439M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 570M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 287M ±16% |
| [Geomean] | 421M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.50G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±92% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.8G ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.52G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.3G ±21% |
| [Geomean] | 12.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 375M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 203M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 362M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 208M ±39% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 849M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 473M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 812M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 413M ±18% |
| [Geomean] | 722M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.97G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.07G ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.01G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.58G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.69G ±100% |
| [Geomean] | 4.38G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.91k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 2% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 673k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 683k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.4k ± 2% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 169M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 240M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 176M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 240M ± 6% |
| [Geomean] | 204M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 26.5G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.5G ±71% |
| [Geomean] | 16.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 126M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 175M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 186M ±41% |
| [Geomean] | 153M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 313M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 315M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 334M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 324M ±14% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.88G ±158% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.35G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.76G ±220% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.40G ±140% |
| [Geomean] | 1.82G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 2% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 2% |
| [Geomean] | 701k |