| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 9c2b47b0037e9c1896c07b207d661fe160b37ea0 |
| experiment-commit-time | 2026-05-25T22:34:25Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T22:46:09.29008436Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260526.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.11/0 |
| upload-time | 2026-05-26T04:23:59Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.11GB ±32% |
| [Geomean] | 3.54GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.23GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.31GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.91GB ±32% |
| [Geomean] | 4.90GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.30GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.66GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.95GB ±17% |
| [Geomean] | 7.18GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 223M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 241M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.03M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 236M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.5M ±76% |
| [Geomean] | 79.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.13G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.4G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 213M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.52G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.0G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 784M ±148% |
| [Geomean] | 3.27G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.70M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 191M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 147M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.75M ± 5% |
| [Geomean] | 43.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 393M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 38.8M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.6M ±66% |
| [Geomean] | 186M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.64G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.91G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.4M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.44G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.11G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 100M ±68% |
| [Geomean] | 788M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 767k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 766k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 2% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.45M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.15M ±114% |
| [Geomean] | 23.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 217M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 795M ±145% |
| [Geomean] | 2.30G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 93.2M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 83.7M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.15M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 195M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.4M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 194M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 38.8M ±106% |
| [Geomean] | 72.0M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 794M ±103% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 36.7M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 995M ±156% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 71.7M ±87% |
| [Geomean] | 214M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 766k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 765k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |