| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 9c2b47b0037e9c1896c07b207d661fe160b37ea0 |
| experiment-commit-time | 2026-05-25T22:34:25Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T03:01:53.643968912Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260526.21 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.21/0 |
| upload-time | 2026-05-26T09:53:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.7µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.5µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.0µs ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.7µs ± 2% |
| [Geomean] | 68.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.06GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.69GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.06GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.44GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.99GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.43GB ±14% |
| [Geomean] | 5.61GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.84GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.08GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.33GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.56GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.23GB ±11% |
| [Geomean] | 7.61GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 447M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 553M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 294M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 450M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 549M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 296M ±11% |
| [Geomean] | 418M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.08G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.4G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.26G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.2G ± 6% |
| [Geomean] | 12.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 373M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 225M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 226M ±15% |
| [Geomean] | 313M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 809M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 468M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 776M ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 981M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 458M ±17% |
| [Geomean] | 717M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.78G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.51G ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.76G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.43G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.40G ±79% |
| [Geomean] | 3.89G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.89k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03k ± 3% |
| [Geomean] | 4.31k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 675k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.6k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 672k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.9k ± 3% |
| [Geomean] | 258k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 182M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 243M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 186M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 243M ± 2% |
| [Geomean] | 211M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.0G ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.78G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.4G ±86% |
| [Geomean] | 15.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 197M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 199M ±20% |
| [Geomean] | 165M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 320M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 332M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 324M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 337M ±10% |
| [Geomean] | 328M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.29G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.58G ±104% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 960M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.43G ±126% |
| [Geomean] | 1.29G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.89k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5k ± 2% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.16M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17M ± 2% |
| [Geomean] | 697k |