| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c07f0065ce6bf857db48cb8f5c8c05f681540cde |
| experiment-commit-time | 2026-05-25T18:41:01Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T04:28:11.306825108Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260526.22 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.22/0 |
| upload-time | 2026-05-26T10:03:07Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.4µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.33GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.10GB ±36% |
| [Geomean] | 3.74GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.19GB ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.04GB ±26% |
| [Geomean] | 5.26GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.14GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.08GB ±10% |
| [Geomean] | 7.37GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 227M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.2M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 217M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 226M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.7M ±77% |
| [Geomean] | 90.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.04G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.1G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.09G ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.52G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 934M ±108% |
| [Geomean] | 4.35G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.79M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 155M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.75M ± 5% |
| [Geomean] | 42.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 73.4M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 366M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.2M ±63% |
| [Geomean] | 205M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.57G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.74G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 126M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.08G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.68G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 114M ±62% |
| [Geomean] | 832M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.0k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 780k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 772k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.1M ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.21M ±105% |
| [Geomean] | 35.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.0G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.08G ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 918M ±112% |
| [Geomean] | 3.80G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 77.4M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 95.8M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.08M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 187M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 50.5M ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 43.9M ±101% |
| [Geomean] | 95.0M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.41G ±110% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 94.2M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 723M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 86.0M ±76% |
| [Geomean] | 301M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 779k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 771k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |