| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | b9c5520dbcddba2f0a0a3bb6510ac5c5b9afc3c5 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T15:18:43Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T10:34:35.459290522Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260526.37 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.37/0 |
| upload-time | 2026-05-26T17:24:07Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.2µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.4µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.52GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.60GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.53GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.40GB ±14% |
| [Geomean] | 5.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.20GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.37GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.18GB ±11% |
| [Geomean] | 7.63GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 449M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 571M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 303M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 448M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 550M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 289M ± 9% |
| [Geomean] | 420M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.05G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.84G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.6G ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.13G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.0G ±12% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 210M ±38% |
| [Geomean] | 308M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 893M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.10G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 473M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 893M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 436M ±31% |
| [Geomean] | 758M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 2.79G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.13G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.25G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.88G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.43G ±132% |
| [Geomean] | 3.69G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.91k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 674k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.1k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 669k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.2k ± 2% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 242M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 175M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 3% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.48G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.2G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.9G ±53% |
| [Geomean] | 14.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 210M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±46% |
| [Geomean] | 164M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 329M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 325M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 324M ±12% |
| [Geomean] | 325M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.93G ±206% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.54G ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.52G ±200% |
| [Geomean] | 1.48G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.91k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 708k |