| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | a40c232e81406b942c3e681bbf1fc4cc28c781f1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T15:15:05Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T16:50:41.66835494Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260526.49 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.49/0 |
| upload-time | 2026-05-26T23:38:46Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.4µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.3µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.34GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.50GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.10GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.48GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.67GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.04GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.57GB ± 2% |
| [Geomean] | 5.65GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.77GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.84GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.10GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.35GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 540M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 278M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 445M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 555M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 288M ±17% |
| [Geomean] | 410M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.89G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.2G ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.78G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.3G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.1G ± 4% |
| [Geomean] | 12.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 203M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 200M ±39% |
| [Geomean] | 295M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 764M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 419M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 916M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 438M ±23% |
| [Geomean] | 721M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.15G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.54G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.10G ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.23G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31G ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.66G ±25% |
| [Geomean] | 4.10G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 664k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 687k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 413k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.6k ± 2% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 179M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 174M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 4% |
| [Geomean] | 204M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.9G ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.8G ±85% |
| [Geomean] | 15.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 182M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 171M ±41% |
| [Geomean] | 154M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 327M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 320M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 332M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 312M ±13% |
| [Geomean] | 323M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.31G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.23G ±205% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 981M ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.13G ±152% |
| [Geomean] | 1.35G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 1% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 1% |
| [Geomean] | 710k |