| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 39c00b1ee8bc0d402f96656ae6c7782ab6d1f6e7 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T17:37:58Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T18:30:00.386888698Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.1 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.1/0 |
| upload-time | 2026-05-27T00:11:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.90GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.42GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.14GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.23GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.06GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.85GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.89GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.16GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.40GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.3GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.00GB ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.57GB ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.1GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.24GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.53GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.38GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 63.2M ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.02M ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.97M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 59.0M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.58M ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.86M ± 7% |
| [Geomean] | 10.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.94G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 749M ±142% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.91G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 895M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ± 9% |
| [Geomean] | 1.77G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.5M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.95M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.3M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.33M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.96M ± 3% |
| [Geomean] | 3.80M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 232M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.45M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.66M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 182M ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.47M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.66M ± 5% |
| [Geomean] | 13.5M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 384M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 34.3M ±267% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.63M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 391M ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 29.7M ±253% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.54M ± 3% |
| [Geomean] | 38.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.64M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 893k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.17M ±112% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.10M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.52M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.14M ± 8% |
| [Geomean] | 2.70M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 723M ±141% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.16G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 858M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ± 9% |
| [Geomean] | 952M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 477k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.12M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 760k ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.19M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 756k ±19% |
| [Geomean] | 935k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 892k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.68M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 890k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.23M |