| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | b5772a8d7c5a9a85d84bb05c610f3636ca10ff13 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T22:10:06Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T23:42:01.564143496Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.14/0 |
| upload-time | 2026-05-27T06:30:07Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.1µs ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.1µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.57GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.49GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.60GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.54GB ±12% |
| [Geomean] | 5.68GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.77GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.25GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.82GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.28GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.41GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.72GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 438M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 568M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 290M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 449M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 558M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 281M ±17% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.32G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.3G ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.62G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.0G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9G ±35% |
| [Geomean] | 12.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 230M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 378M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 197M ±34% |
| [Geomean] | 304M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 783M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 441M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 842M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 401M ±21% |
| [Geomean] | 709M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.50G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.30G ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.57G ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.01G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.51G ±103% |
| [Geomean] | 3.89G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 3% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 671k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.7k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 674k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.7k ± 3% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 165M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 172M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 6% |
| [Geomean] | 199M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.9G ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.90G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.8G ±79% |
| [Geomean] | 15.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 199M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 176M ±38% |
| [Geomean] | 159M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 325M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 330M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 320M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 312M ±14% |
| [Geomean] | 322M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 992M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.36G ±157% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 956M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.66G ±206% |
| [Geomean] | 1.21G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 3% |
| [Geomean] | 713k |