| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | c74c040511b403ca1725a33fe821526efd313dcb |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T00:17:01Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T00:26:08.146342827Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.16 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.16/0 |
| upload-time | 2026-05-27T07:15:41Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.2µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.5µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.1µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.55GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.10GB ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.62GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.06GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.47GB ±14% |
| [Geomean] | 5.65GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.10GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.14GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.28GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.64GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 445M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 543M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 299M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 439M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 539M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 286M ±14% |
| [Geomean] | 412M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.61G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.1G ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.36G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.3G ±14% |
| [Geomean] | 12.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 190M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 342M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ±32% |
| [Geomean] | 294M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 822M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 453M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 849M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 423M ±15% |
| [Geomean] | 728M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.50G ±84% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.83G ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 2.82G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.47G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.30G ±99% |
| [Geomean] | 3.88G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.90k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 2% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 681k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 688k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.3k ± 2% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 176M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 243M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 180M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 239M ± 4% |
| [Geomean] | 207M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.9G ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.0G ±79% |
| [Geomean] | 17.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 160M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 187M ±37% |
| [Geomean] | 154M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 331M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 317M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 337M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 322M ± 9% |
| [Geomean] | 327M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.72G ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.08G ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.77G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50G ±141% |
| [Geomean] | 1.76G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.7k ± 2% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 2% |
| [Geomean] | 702k |