| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | a43897f6fe5ed64321fb1704f5e77ff965fd4cb1 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T17:11:43Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T17:28:44.858071242Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.2 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.2/0 |
| upload-time | 2026-05-27T00:18:21Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.5µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.8µs ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.1µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.21GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.51GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.05GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.32GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.56GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.13GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.44GB ±14% |
| [Geomean] | 5.59GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.07GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.14GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.71GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.30GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.61GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 434M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 571M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 298M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 444M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 574M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ±12% |
| [Geomean] | 420M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.26G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.6G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.1G ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.90G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.6G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.4G ±14% |
| [Geomean] | 11.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 382M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 238M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 363M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 380M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 203M ±26% |
| [Geomean] | 310M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 772M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 443M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 822M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.12G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 440M ±22% |
| [Geomean] | 724M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.04G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.64G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19G ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.36G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.02G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.88G ±96% |
| [Geomean] | 3.51G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 3% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 679k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.1k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 683k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.2k ± 3% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 241M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 173M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 239M ± 3% |
| [Geomean] | 203M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.4G ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.2G ±37% |
| [Geomean] | 15.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 208M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 180M ±28% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 322M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 336M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 316M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 317M ±16% |
| [Geomean] | 323M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 960M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 748M ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.37G ±125% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.57G ±165% |
| [Geomean] | 1.12G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.91k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.7k ± 3% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 413k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 3% |
| [Geomean] | 701k |