| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T02:34:50.394723137Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.20 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.20/0 |
| upload-time | 2026-05-27T08:13:44Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 48.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 41.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 49.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 41.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.0µs ± 0% |
| [Geomean] | 41.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.05GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.37GB ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.01GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.26GB ±27% |
| [Geomean] | 3.76GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.86GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.06GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.81GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.51GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.28GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.03GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.64GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.59GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.47GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 238M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 259M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 29.8M ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 242M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 250M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.6M ±62% |
| [Geomean] | 119M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.26G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.52G ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.50G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 17.2G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.45G ±43% |
| [Geomean] | 5.17G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 180M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.83M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 203M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.71M ± 8% |
| [Geomean] | 46.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 376M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 398M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 128M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 374M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 393M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 105M ±44% |
| [Geomean] | 258M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.90G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.31G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 200M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 2.09G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.77G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 197M ±11% |
| [Geomean] | 1.17G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 20.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.47k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 20.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.14k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.24M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 722k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 88.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.22M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 725k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 428k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.7M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 155M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.3M ±71% |
| [Geomean] | 55.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.52G ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.9G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.47G ±42% |
| [Geomean] | 4.70G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 120M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 111M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.88M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 226M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 109M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 217M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 86.4M ±56% |
| [Geomean] | 147M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 902M ±108% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 177M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.13G ±173% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 171M ±13% |
| [Geomean] | 419M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 27.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 18.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 720k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 722k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.10M |