| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 39c00b1ee8bc0d402f96656ae6c7782ab6d1f6e7 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T17:37:58Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T19:10:38.170730378Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.3 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.3/0 |
| upload-time | 2026-05-27T00:43:23Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 38.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.91GB ±43% |
| [Geomean] | 3.47GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.24GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.39GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.39GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.91GB ±28% |
| [Geomean] | 4.93GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.52GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.94GB ±14% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 224M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.44M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 218M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 223M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.3M ±95% |
| [Geomean] | 77.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.70G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6G ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 576M ±261% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.58G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 677M ±148% |
| [Geomean] | 3.52G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 191M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 160M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.97M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 191M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 168M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.97M ± 6% |
| [Geomean] | 45.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 352M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 38.3M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 372M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 58.5M ±79% |
| [Geomean] | 180M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.39G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.66G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 92.9M ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.41G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.91G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 109M ±101% |
| [Geomean] | 772M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.53k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 781k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 789k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 2% |
| [Geomean] | 452k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.73M ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.90M ±148% |
| [Geomean] | 24.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 595M ±238% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 673M ±149% |
| [Geomean] | 2.76G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 109M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 107M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.68M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.2M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 37.7M ±123% |
| [Geomean] | 72.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±159% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 60.2M ±137% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 856M ±143% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 82.2M ±135% |
| [Geomean] | 261M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 780k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 789k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.16M |