| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | ccffd99f3cee0cf841608ecadf6956bc72e8fe40 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T20:56:07Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T21:02:20.548000445Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260528.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.12/0 |
| upload-time | 2026-05-28T03:52:02Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.7µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.8µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.75GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.68GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.53GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.73GB ± 4% |
| [Geomean] | 5.78GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.80GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.35GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.97GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.33GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.50GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.79GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 436M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 563M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 288M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 433M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 543M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 281M ±11% |
| [Geomean] | 409M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.62G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.6G ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.54G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.9G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.0G ±22% |
| [Geomean] | 12.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 362M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 203M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 365M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 195M ±29% |
| [Geomean] | 297M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 792M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 424M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 812M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 414M ±19% |
| [Geomean] | 709M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.99G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.26G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.77G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.87G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.87G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.91G ±80% |
| [Geomean] | 4.07G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 672k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 685k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.0k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 170M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 182M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 2% |
| [Geomean] | 203M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.1G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.7G ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.6G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 25.8G ±25% |
| [Geomean] | 16.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 143M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 181M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 168M ±35% |
| [Geomean] | 156M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 332M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 314M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 329M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 310M ±14% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 818M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.43G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.37G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.64G ±104% |
| [Geomean] | 1.27G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.08k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 425k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 717k |