| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 6e808ba41ac417b226c95a63c3c31631991069d8 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T22:53:58Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T02:30:00.370917968Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260528.23 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.23/0 |
| upload-time | 2026-05-28T09:17:39Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.2µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.5µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.3µs ± 4% |
| [Geomean] | 67.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.45GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 9% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.08GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.44GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.51GB ±11% |
| [Geomean] | 5.66GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.86GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.18GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.78GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.29GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.68GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 447M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 566M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 292M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 443M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 557M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 298M ±20% |
| [Geomean] | 419M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.00G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.9G ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.55G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.8G ±66% |
| [Geomean] | 11.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 228M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 354M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 358M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 192M ±40% |
| [Geomean] | 300M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 866M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 431M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 869M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 451M ±26% |
| [Geomean] | 732M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.20G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.23G ±141% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.48G ±85% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.52G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.89G ±114% |
| [Geomean] | 3.95G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 4% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 673k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 679k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.5k ± 4% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 178M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 238M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 179M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ±10% |
| [Geomean] | 206M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.3G ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.6G ±80% |
| [Geomean] | 15.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 150M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 200M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 124M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 164M ±48% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 327M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 329M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 298M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 317M ±21% |
| [Geomean] | 317M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 964M ±192% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.17G ±135% |
| [Geomean] | 1.22G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 4% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 4% |
| [Geomean] | 708k |