| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 13e2cc87fa9944b248c4e8a3cdb9ea79ec8ec479 |
| experiment-commit-time | 2026-05-28T05:25:42Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T05:53:49.149234185Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260528.28 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.28/0 |
| upload-time | 2026-05-28T11:13:43Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20GB ± 6% |
| [Geomean] | 3.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.36GB ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.01GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.18GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.38GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.32GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.37GB ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.36GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.33GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.18GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.8M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.47M ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.03M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 32.6M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.64M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.10M ±28% |
| [Geomean] | 9.84M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.34G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.45G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.00G ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.13G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.19G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.00G ±26% |
| [Geomean] | 1.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.28M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.53M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.26M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.53M ± 3% |
| [Geomean] | 2.00M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 72.3M ±202% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.95M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 95.0M ±156% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.78M ± 9% |
| [Geomean] | 9.41M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 237M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 34.7M ±166% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 240M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.35M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1M ±214% |
| [Geomean] | 34.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.8k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.69M ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.52M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.10M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.27M ±42% |
| [Geomean] | 3.39M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.42G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.01G ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.15G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 990M ±29% |
| [Geomean] | 1.13G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 678k ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 540k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 611k ±35% |
| [Geomean] | 598k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.68M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |