| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 13e2cc87fa9944b248c4e8a3cdb9ea79ec8ec479 |
| experiment-commit-time | 2026-05-28T05:25:42Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T06:14:38.515850982Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260528.30 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.30/0 |
| upload-time | 2026-05-28T11:47:38Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 43.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.19GB ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.20GB ±28% |
| [Geomean] | 3.71GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.43GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.05GB ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.33GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.04GB ±33% |
| [Geomean] | 5.18GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.51GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.10GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.99GB ±17% |
| [Geomean] | 7.31GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 208M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 212M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.2M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 213M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 208M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.5M ±64% |
| [Geomean] | 79.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.46G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.0G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 900M ±124% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.72G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 928M ±88% |
| [Geomean] | 3.74G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 181M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.47M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 186M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.47M ± 3% |
| [Geomean] | 41.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 325M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 359M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 53.7M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 329M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 352M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 55.0M ±53% |
| [Geomean] | 185M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.18G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.06G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 95.8M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33G ±82% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.59G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 101M ±48% |
| [Geomean] | 703M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.66k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.37M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 801k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 803k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 460k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.40M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.69M ±78% |
| [Geomean] | 28.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 891M ±126% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 928M ±89% |
| [Geomean] | 3.11G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 99.0M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 104M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.51M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 192M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.7M ±81% |
| [Geomean] | 81.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 742M ±117% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 70.4M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 549M ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 75.2M ±62% |
| [Geomean] | 215M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 800k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 806k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.17M |