| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c7e6da5ca59645de42e5d28829ff37452fce16ca |
| experiment-commit-time | 2026-05-28T09:50:46Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T10:23:58.726058602Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260528.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.35/0 |
| upload-time | 2026-05-28T15:56:15Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 38.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.03GB ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.81GB ±23% |
| [Geomean] | 3.57GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.86GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.40GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.80GB ±36% |
| [Geomean] | 5.05GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.92GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.92GB ±12% |
| [Geomean] | 7.25GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 227M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.5M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 219M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 224M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.4M ±114% |
| [Geomean] | 81.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.37G ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 722M ±169% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.60G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.0G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 521M ±171% |
| [Geomean] | 3.61G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 191M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.96M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 185M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 152M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.96M ± 2% |
| [Geomean] | 44.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 366M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 53.1M ±74% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 337M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 359M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 52.8M ±115% |
| [Geomean] | 187M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.49G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.52G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 97.7M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.63G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.55G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 93.3M ±107% |
| [Geomean] | 806M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.53k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 782k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 787k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 2% |
| [Geomean] | 452k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.15M ±131% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.39M ±199% |
| [Geomean] | 27.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 718M ±171% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 523M ±169% |
| [Geomean] | 2.81G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 81.3M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 92.5M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.10M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 31.8M ±111% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 193M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.1M ±191% |
| [Geomean] | 79.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.32G ±114% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.1M ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.14G ±148% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 66.9M ±151% |
| [Geomean] | 291M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 2% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 782k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 785k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.15M |