| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 47d5295532fcf7080db632a2319cc287631bb63e |
| experiment-commit-time | 2026-05-28T07:28:26Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T09:21:13.954162119Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260528.36 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.36/0 |
| upload-time | 2026-05-28T16:08:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.1µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.8µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.24GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.57GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.09GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.34GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.58GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.13GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.54GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.81GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.11GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.79GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.15GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.26GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.63GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 547M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 307M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 435M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 556M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 291M ±11% |
| [Geomean] | 416M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.53G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.6G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.64G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.3G ± 0% |
| [Geomean] | 12.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 337M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 216M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 354M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 203M ±26% |
| [Geomean] | 294M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 802M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 480M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 805M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.02G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 431M ±18% |
| [Geomean] | 719M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.27G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.31G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.01G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.99G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.50G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.88G ±51% |
| [Geomean] | 4.27G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.96k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 3% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 675k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 693k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.4k ± 3% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 192M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 240M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 4% |
| [Geomean] | 207M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.7G ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.7G ±22% |
| [Geomean] | 16.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 190M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 178M ±29% |
| [Geomean] | 155M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 320M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 334M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 320M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 317M ±10% |
| [Geomean] | 323M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.47G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.58G ±173% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.21G ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.59G ±86% |
| [Geomean] | 1.45G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 706k |