| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | aae1bdb6d4820356cc1771f206624add5a624d27 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T16:40:55Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-28T12:31:46.61083852Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260528.44 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.44/0 |
| upload-time | 2026-05-28T18:06:01Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.22GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.56GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.15GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.35GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.97GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.45GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.07GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.66GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 229M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.3M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 224M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 234M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.32M ± 8% |
| [Geomean] | 82.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.22G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.02G ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.94G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1G ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ±31% |
| [Geomean] | 3.32G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 191M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 152M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.04M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 162M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.96M ± 2% |
| [Geomean] | 44.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 74.0M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 38.8M ± 8% |
| [Geomean] | 188M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.92G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 120M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.42G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.40G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.0M ±10% |
| [Geomean] | 798M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 775k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 763k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.2k ± 1% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 146M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.88M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 144M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.34M ± 6% |
| [Geomean] | 26.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.3G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 223M ±51% |
| [Geomean] | 2.54G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 96.7M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 108M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.54M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 51.9M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 205M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.8M ± 0% |
| [Geomean] | 78.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.52G ±103% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 98.3M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 556M ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 36.1M ± 7% |
| [Geomean] | 234M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 774k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 760k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.14M |