| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | d01955d5d50ccb5f46c215f88c1781742b3f117d |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T17:45:40Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T19:38:48.537628838Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260528.8 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.8/0 |
| upload-time | 2026-05-28T02:26:29Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.5µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.1µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.4µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.4µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.3µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.73GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.67GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.60GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.44GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.52GB ±13% |
| [Geomean] | 5.70GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.24GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.77GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.34GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.29GB ±10% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 432M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 564M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 303M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 438M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 526M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 297M ±14% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.08G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6G ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.5G ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.92G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.6G ±33% |
| [Geomean] | 12.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 390M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 182M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 198M ±41% |
| [Geomean] | 291M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 815M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 958M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 489M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 790M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 456M ±15% |
| [Geomean] | 727M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.50G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.57G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.15G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.64G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.16G ±82% |
| [Geomean] | 4.04G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.04k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.06k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 4% |
| [Geomean] | 4.40k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 688k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 423k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 689k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.5k ± 4% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 186M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 238M ± 1% |
| [Geomean] | 203M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.0G ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.6G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.0G ±62% |
| [Geomean] | 16.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 154M ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 129M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 172M ±46% |
| [Geomean] | 147M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 313M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 317M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 325M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 932M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.61G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.60G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.02G ±152% |
| [Geomean] | 1.67G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.12k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 427k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 715k |