| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 6449874f49417fe49732fd5d81299ba826a6527a |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T00:10:42Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T03:11:34.470825434Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.19 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.19/0 |
| upload-time | 2026-05-29T08:44:28Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.95GB ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.12GB ±32% |
| [Geomean] | 3.64GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.47GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.68GB ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.36GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.92GB ±29% |
| [Geomean] | 5.04GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.57GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.74GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.98GB ±11% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 215M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 222M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.5M ±99% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 220M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 227M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.1M ±79% |
| [Geomean] | 81.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.48G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 550M ±193% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.58G ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 789M ±147% |
| [Geomean] | 3.70G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 189M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 189M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 156M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.92M ± 4% |
| [Geomean] | 44.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 51.2M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 56.9M ±70% |
| [Geomean] | 188M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.40G ±121% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.99G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 91.6M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.44G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.43G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 95.6M ±67% |
| [Geomean] | 753M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.58k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 789k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 788k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 455k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.39M ±154% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 126M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.62M ±111% |
| [Geomean] | 27.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.3G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 562M ±187% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 798M ±144% |
| [Geomean] | 2.97G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 100M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 94.0M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.39M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 30.7M ±146% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 35.0M ±104% |
| [Geomean] | 79.6M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±163% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.9M ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±129% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 68.3M ±84% |
| [Geomean] | 260M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 786k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 786k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |