| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 7e3a04fb9140963ce1c60bd3fda6f83833ca8b7d |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T04:25:15Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T04:43:07.21719713Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.24 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.24/0 |
| upload-time | 2026-05-29T10:16:43Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.14GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70GB ±11% |
| [Geomean] | 3.55GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.28GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.93GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.31GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.29GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.88GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.01GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.25GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.57GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 223M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 231M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.1M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 224M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 231M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.61M ±44% |
| [Geomean] | 80.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.55G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 776M ±133% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.40G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.8G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 257M ±89% |
| [Geomean] | 3.33G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 194M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 164M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.94M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.92M ± 4% |
| [Geomean] | 44.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.5M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 366M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 45.4M ±85% |
| [Geomean] | 190M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.21G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.22G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 104M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.60G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.08G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 67.6M ±30% |
| [Geomean] | 752M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 776k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 779k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.8k ± 1% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.43M ±126% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.64M ±74% |
| [Geomean] | 24.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 760M ±130% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 17.6G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 253M ±99% |
| [Geomean] | 2.48G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 108M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 77.8M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.25M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 40.3M ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 190M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5M ±56% |
| [Geomean] | 73.9M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 934M ±187% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 75.3M ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.15G ±167% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 39.1M ±40% |
| [Geomean] | 237M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 776k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 776k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.15M |