| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 029edaa8828535c59ca6076be2191da1de18035e |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T03:59:51Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T05:20:49.861020819Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.26 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.26/0 |
| upload-time | 2026-05-29T10:54:12Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.13GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.21GB ±27% |
| [Geomean] | 3.71GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.37GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.94GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.05GB ±28% |
| [Geomean] | 5.13GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.02GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.06GB ±11% |
| [Geomean] | 7.30GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 230M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.1M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 220M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.7M ±58% |
| [Geomean] | 86.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.67G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 781M ±158% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.76G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 911M ±128% |
| [Geomean] | 3.94G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 191M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 169M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.52M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 146M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.56M ± 2% |
| [Geomean] | 42.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 381M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 57.4M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.9M ±58% |
| [Geomean] | 199M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.44G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.08G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 97.1M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.45G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.58G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 110M ±52% |
| [Geomean] | 791M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.53k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 783k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 788k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 452k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.97M ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 133M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.20M ±88% |
| [Geomean] | 31.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 786M ±147% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 904M ±123% |
| [Geomean] | 3.10G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 99.2M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 84.1M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.23M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 38.1M ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 43.3M ±94% |
| [Geomean] | 89.6M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 591M ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.1M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.58G ±130% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 82.2M ±73% |
| [Geomean] | 272M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 782k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 786k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |