| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 7e3a04fb9140963ce1c60bd3fda6f83833ca8b7d |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T04:25:15Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T05:53:16.445904575Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.28 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.28/0 |
| upload-time | 2026-05-29T12:41:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.0µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.2µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.63GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.60GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.57GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.54GB ±10% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.22GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.35GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 438M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 539M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 298M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 438M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 555M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300M ±15% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.29G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.6G ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.19G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.5G ±70% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8G ±46% |
| [Geomean] | 12.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 360M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 355M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 201M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 359M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 337M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 229M ±14% |
| [Geomean] | 299M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 775M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 925M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 458M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 812M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 462M ±17% |
| [Geomean] | 715M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.77G ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.03G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.41G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.30G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.02G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.81G ±81% |
| [Geomean] | 4.04G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 3% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 683k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.9k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 689k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.9k ± 3% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 182M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 239M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 181M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 239M ± 4% |
| [Geomean] | 208M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.6G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.6G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.6G ±34% |
| [Geomean] | 17.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 143M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 175M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 127M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 192M ±41% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 316M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 324M ±14% |
| [Geomean] | 321M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.13G ±113% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.32G ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.47G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.81G ±153% |
| [Geomean] | 1.63G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.06k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 424k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 709k |