| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 5053df5b6ff006dfc96df442fddddee49f5250eb |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | b79e0339290e14b3b2de1dc4942b8a88701ddb02 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:51:07Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T15:02:25.827867046Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.68 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.68/0 |
| upload-time | 2026-05-29T21:50:35Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.7µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.82GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.55GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.64GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.25GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.73GB ± 4% |
| [Geomean] | 5.78GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.93GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.44GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.74GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 535M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 281M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 427M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 546M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 277M ±14% |
| [Geomean] | 403M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.81G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.8G ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.8G ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.72G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.90G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.6G ±13% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 332M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 206M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 361M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 207M ±23% |
| [Geomean] | 292M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 869M ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 421M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 761M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 990M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 424M ±19% |
| [Geomean] | 711M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.42G ±80% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.69G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.12G ±128% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.78G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.85G ±80% |
| [Geomean] | 3.75G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.0k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.6k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.08k ± 2% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 663k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.1k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 694k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.6k ± 2% |
| [Geomean] | 264k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 179M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 232M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 5% |
| [Geomean] | 198M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.5G ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.69G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.0G ±78% |
| [Geomean] | 15.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 182M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 181M ±28% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 330M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 331M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 325M ± 8% |
| [Geomean] | 328M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.62G ±123% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.13G ±174% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 854M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.65G ±119% |
| [Geomean] | 1.27G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.03k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.00k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 2% |
| [Geomean] | 12.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 422k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 2% |
| [Geomean] | 718k |