| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | ec1c380418ec6a0da28d4519872e2b81ba9152ba |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:51:47Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T15:05:26.265324929Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.71 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.71/0 |
| upload-time | 2026-05-29T21:53:10Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 86.3µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.9µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.8µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.76GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.65GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.35GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.56GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.78GB ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.44GB ±10% |
| [Geomean] | 5.74GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.83GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.54GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.99GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.23GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.78GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 430M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 565M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 286M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 434M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 567M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 286M ±13% |
| [Geomean] | 412M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.24G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.8G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.3G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.74G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.0G ±68% |
| [Geomean] | 11.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 214M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 357M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 216M ±26% |
| [Geomean] | 307M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 783M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 411M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 789M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.13G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 430M ±21% |
| [Geomean] | 709M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.32G ±86% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.41G ±145% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 2.72G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.30G ±71% |
| [Geomean] | 3.52G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.6k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.95k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 696k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 417k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 684k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.2k ± 2% |
| [Geomean] | 265k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 156M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 232M ± 4% |
| [Geomean] | 193M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.8G ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.0G ±76% |
| [Geomean] | 15.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 134M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 191M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 193M ±32% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 320M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 311M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 322M ± 9% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 861M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 639M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 902M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 961M ±151% |
| [Geomean] | 831M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 715k |