| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 5053df5b6ff006dfc96df442fddddee49f5250eb |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.25 |
| builder | go1.25-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | c5d18e479475e251c8593b1113fb53836117d5d3 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:52:22Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T15:05:45.518845559Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.72 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.72/0 |
| upload-time | 2026-05-29T21:55:24Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.3µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.69GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.75GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.36GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.69GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.52GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.82GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.81GB ± 2% |
| [Geomean] | 5.81GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.79GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.30GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.86GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.45GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.73GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 444M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 563M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 282M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 437M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 579M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 295M ±13% |
| [Geomean] | 417M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.55G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.7G ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.36G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.7G ±20% |
| [Geomean] | 11.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 382M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 230M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 198M ±39% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 836M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.07G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 416M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 829M ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 465M ±17% |
| [Geomean] | 730M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.32G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.71G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.47G ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.46G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.66G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32G ±86% |
| [Geomean] | 3.91G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 3% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 661k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 673k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 420k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.1k ± 3% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 169M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 3% |
| [Geomean] | 199M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.2G ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.2G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.1G ±76% |
| [Geomean] | 15.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 208M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 172M ±44% |
| [Geomean] | 159M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 331M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 334M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±11% |
| [Geomean] | 328M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 583M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 913M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.64G ±83% |
| [Geomean] | 1.10G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 711k |