| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | ce5a3e718cac440defae617dc6ed72a6e94cd0af |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:52:13Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T15:06:00.37462712Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.73 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.73/0 |
| upload-time | 2026-05-29T21:57:43Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.3µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.0µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.7µs ± 3% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.75GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.50GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.69GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.11GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.62GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.74GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.52GB ±11% |
| [Geomean] | 5.75GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.91GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.46GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.89GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.31GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.32GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.77GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 437M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 560M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 293M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 431M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 562M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ±11% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.59G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.7G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.1G ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.70G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.2G ±17% |
| [Geomean] | 12.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 198M ±45% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 363M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 204M ±30% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 812M ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.12G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 450M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 775M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 435M ±19% |
| [Geomean] | 730M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.54G ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.05G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.43G ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.80G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.11G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.70G ±118% |
| [Geomean] | 4.08G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 681k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.3k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 677k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.1k ± 2% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 177M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 235M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 173M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 3% |
| [Geomean] | 203M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.3G ±59% |
| [Geomean] | 15.6G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 172M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 120M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 179M ±32% |
| [Geomean] | 148M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 317M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 322M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 320M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 317M ±16% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.23G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.38G ±159% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.33G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70G ±169% |
| [Geomean] | 1.60G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 3% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 3% |
| [Geomean] | 706k |