| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | d96f55fe49dda34ad4aa7af7cbf04321fc86cd27 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T16:13:38Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T16:32:12.141293645Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260529.74 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260529.74/0 |
| upload-time | 2026-05-29T22:07:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.96GB ±43% |
| [Geomean] | 3.49GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.41GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.44GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.79GB ±38% |
| [Geomean] | 4.91GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.75GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.56GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.89GB ±16% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 223M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 233M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.21M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 224M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 238M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.0M ±105% |
| [Geomean] | 78.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.55G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 216M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.16G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 621M ±181% |
| [Geomean] | 2.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 187M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.00M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 173M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.99M ± 4% |
| [Geomean] | 45.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 38.5M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 372M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 58.5M ±94% |
| [Geomean] | 184M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.62G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.72G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.70G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.78G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 97.3M ±90% |
| [Geomean] | 789M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 769k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.9k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 763k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 2% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.41M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 142M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.51M ±164% |
| [Geomean] | 23.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 222M ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 611M ±186% |
| [Geomean] | 1.99G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 93.1M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 117M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.60M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.5M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 209M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 37.3M ±147% |
| [Geomean] | 73.0M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±173% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 37.2M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 567M ±101% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 70.3M ±139% |
| [Geomean] | 200M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 2% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 768k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 762k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.14M |