| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 5d2a112176e9fb295eab0b672863de0a9c7c1485 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T19:41:08Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T20:11:32.688572628Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.18 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.18/0 |
| upload-time | 2026-05-30T03:01:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.9µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 74.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 68.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.43GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.04GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.47GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.02GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.51GB ±16% |
| [Geomean] | 5.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.78GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.06GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.24GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.71GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.06GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.26GB ±12% |
| [Geomean] | 7.61GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 450M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 558M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 297M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 450M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 577M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 304M ±11% |
| [Geomean] | 425M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.02G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.0G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.1G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.99G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 19.6G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.2G ±79% |
| [Geomean] | 13.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 348M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 378M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 213M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 347M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 219M ±31% |
| [Geomean] | 301M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 819M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 952M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 436M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 839M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.13G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 490M ±16% |
| [Geomean] | 735M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.74G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.36G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.68G ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.74G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.52G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.87G ±81% |
| [Geomean] | 4.39G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.83k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.02k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.69k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03k ± 3% |
| [Geomean] | 4.27k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 668k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 410k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 674k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 402k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.9k ± 3% |
| [Geomean] | 256k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 189M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 242M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 177M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 242M ± 3% |
| [Geomean] | 210M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.1G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 16.2G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.0G ±72% |
| [Geomean] | 16.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 188M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 120M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 188M ±38% |
| [Geomean] | 159M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 336M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 334M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 311M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 329M ±13% |
| [Geomean] | 327M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.19G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.51G ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.50G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.85G ±75% |
| [Geomean] | 1.49G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.83k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.75k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5k ± 2% |
| [Geomean] | 11.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 410k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 402k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17M ± 1% |
| [Geomean] | 689k |