| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 38c30806f9da367dc26fe45c063132720d3f75ff |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T20:52:41Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T21:12:25.904340594Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.23 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.23/0 |
| upload-time | 2026-05-30T03:57:54Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.5µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.4µs ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.1µs ± 3% |
| [Geomean] | 66.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.76GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.87GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.41GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.20GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.58GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.65GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.08GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.64GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.83GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.93GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.41GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.78GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 436M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 560M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 280M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 418M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 552M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 299M ±13% |
| [Geomean] | 410M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.78G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.2G ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.36G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.4G ±12% |
| [Geomean] | 12.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 332M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 363M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 190M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 325M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±32% |
| [Geomean] | 280M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 886M ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 412M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 809M ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 464M ±45% |
| [Geomean] | 732M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.89G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.12G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.40G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.40G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.55G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.03G ±60% |
| [Geomean] | 4.40G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.85k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.09k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.89k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.09k ± 4% |
| [Geomean] | 4.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 679k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 411k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 677k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.3k ± 4% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 178M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 224M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 178M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 226M ± 3% |
| [Geomean] | 200M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 22.2G ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.2G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.0G ±70% |
| [Geomean] | 15.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 159M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 121M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 151M ±39% |
| [Geomean] | 141M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 336M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 307M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 329M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 304M ±16% |
| [Geomean] | 319M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 910M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.39G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.70G ±81% |
| [Geomean] | 1.59G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.84k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.6k ± 3% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 411k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.24M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.24M ± 3% |
| [Geomean] | 715k |