| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | release-branch.go1.26 |
| builder | go1.26-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | babc19e1ad8cf2243b25553917af08fc4ad92948 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T14:53:53Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-29T21:52:10.228321781Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.24 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.24/0 |
| upload-time | 2026-05-30T04:40:25Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.9µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 70.3µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.3µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.27GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.36GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.12GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.64GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.62GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.64GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.80GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.31GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.76GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.44GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.72GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 545M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 295M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 430M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 547M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 289M ±14% |
| [Geomean] | 411M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.70G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.2G ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.46G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.8G ±15% |
| [Geomean] | 11.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 358M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 216M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 386M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 202M ±24% |
| [Geomean] | 305M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 799M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 453M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 749M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 428M ±22% |
| [Geomean] | 700M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.74G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.47G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.27G ±136% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.02G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.93G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28G ±63% |
| [Geomean] | 3.85G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.11k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.04k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 675k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 427k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 676k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.6k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 175M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 174M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 3% |
| [Geomean] | 203M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.5G ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.2G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.9G ±53% |
| [Geomean] | 15.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 123M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 189M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 175M ±29% |
| [Geomean] | 151M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 302M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 327M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 308M ± 9% |
| [Geomean] | 314M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 801M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 604M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±105% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.95G ±86% |
| [Geomean] | 989M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.12k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 427k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.20M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 715k |