| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 261c95496f014e2328267bc44684d264dcfd022e |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T20:34:54Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T09:22:30.728124867Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.48 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.48/0 |
| upload-time | 2026-05-30T15:03:56Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 35.4µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.63GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.02GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.42GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.05GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.42GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.24GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 6.92GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.01GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.05GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 6.81GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.03GB ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.05GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.38GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.1GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.15GB ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.0GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.33GB ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.50GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.38GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 43.2M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.35M ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.89M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 58.6M ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.58M ±135% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.18M ±26% |
| [Geomean] | 10.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.83G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 852M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.11G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.88G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 936M ±144% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.20G ±23% |
| [Geomean] | 1.82G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 19.9M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 21.3M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.87M ± 7% |
| [Geomean] | 3.69M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 59.5M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.68M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.60M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 185M ±145% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.68M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.56M ± 2% |
| [Geomean] | 10.8M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 341M ±77% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 25.8M ±209% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.52M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 267M ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 57.2M ±120% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.58M ± 3% |
| [Geomean] | 37.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 892k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.65M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.39M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.97M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.58M ±102% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.53M ±50% |
| [Geomean] | 2.84M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 822M ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.10G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 897M ±132% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.19G ±24% |
| [Geomean] | 992M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 473k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.08M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 820k ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.16M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 811k ±23% |
| [Geomean] | 955k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |