| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | d7b3da6e25123903177f9aabc805f6ef2244d436 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T19:30:10Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T14:22:08.325024173Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.57 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.57/0 |
| upload-time | 2026-05-30T19:56:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.22GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.04GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.65GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.02GB ±40% |
| [Geomean] | 3.67GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.98GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.17GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.81GB ±36% |
| [Geomean] | 5.06GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.36GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.94GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.31GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.88GB ±16% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 219M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.0M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 225M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 232M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.1M ±96% |
| [Geomean] | 85.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.01G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.9G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 949M ±112% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.20G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.2G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 638M ±205% |
| [Geomean] | 4.19G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.73M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 152M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.72M ± 7% |
| [Geomean] | 42.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 359M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 65.9M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 401M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 53.5M ±73% |
| [Geomean] | 198M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.41G ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.69G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 111M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.24G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.85G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.8M ±87% |
| [Geomean] | 793M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 781k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 775k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 2% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.41M ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.81M ±141% |
| [Geomean] | 30.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.3G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 931M ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.0G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 643M ±202% |
| [Geomean] | 3.42G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 93.1M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 75.7M ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.02M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 44.0M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 193M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 32.5M ±106% |
| [Geomean] | 85.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.59G ±120% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 83.3M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.60G ±102% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.2M ±95% |
| [Geomean] | 336M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 780k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 775k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |