| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 261c95496f014e2328267bc44684d264dcfd022e |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T20:34:54Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-30T16:48:18.025249441Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260530.65 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260530.65/0 |
| upload-time | 2026-05-30T23:36:06Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.8µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 84.7µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 73.6µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.9µs ± 5% |
| [Geomean] | 67.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.74GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.80GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.34GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.19GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.38GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.62GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.72GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.94GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.53GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.65GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.09GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.45GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.82GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.98GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.34GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.65GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 420M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 544M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 337M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 419M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 527M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 295M ±10% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.64G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.0G ±66% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.18G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.3G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.3G ±70% |
| [Geomean] | 12.2G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 322M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 319M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 195M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 347M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 214M ±29% |
| [Geomean] | 280M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 746M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 968M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 886M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 812M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 487M ±52% |
| [Geomean] | 799M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.27G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.55G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.24G ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.29G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.44G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33G ±79% |
| [Geomean] | 4.71G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.81k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.7k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.81k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 5% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 670k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 408k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.6k ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 703k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 408k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.6k ± 5% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 190M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 194M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 234M ± 4% |
| [Geomean] | 212M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.7G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.8G ±110% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1G ±77% |
| [Geomean] | 15.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 157M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 180M ±35% |
| [Geomean] | 151M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 354M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 308M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 332M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 336M ±10% |
| [Geomean] | 332M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.21G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.78G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.15G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.15G ±75% |
| [Geomean] | 1.70G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.77k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.80k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 5% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 406k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 408k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 5% |
| [Geomean] | 696k |