| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | bc1da486f85109223fbec9153c6455a341ae35fe |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T02:45:13Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-31T01:36:52.010765966Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260531.15 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.15/0 |
| upload-time | 2026-05-31T07:11:14Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.16GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.37GB ±29% |
| [Geomean] | 3.76GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.30GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.08GB ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.33GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ±28% |
| [Geomean] | 5.23GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.09GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.43GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.19GB ±18% |
| [Geomean] | 7.34GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 226M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.4M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 226M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.5M ±60% |
| [Geomean] | 90.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.45G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.7G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 850M ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.07G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18G ±93% |
| [Geomean] | 4.05G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 157M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.73M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.74M ±13% |
| [Geomean] | 43.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.8M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 74.5M ±52% |
| [Geomean] | 205M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.77G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.68G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 110M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.43G ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.58G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 122M ±50% |
| [Geomean] | 875M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 776k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 776k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 2% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.00M ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.3M ±79% |
| [Geomean] | 35.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 875M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18G ±93% |
| [Geomean] | 3.47G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 104M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 95.6M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.48M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 203M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 41.6M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 52.3M ±68% |
| [Geomean] | 96.6M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±135% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 81.1M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 966M ±178% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 93.9M ±62% |
| [Geomean] | 299M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 776k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 775k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |