| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | f1aa77c984a1d7596f3df55f01b72034264de1c5 |
| experiment-commit-time | 2026-05-29T18:59:54Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-31T00:35:58.14061525Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260531.16 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260531.16/0 |
| upload-time | 2026-05-31T07:27:08Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.3µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.6µs ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.8µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.25GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.77GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.42GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.73GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.74GB ± 1% |
| [Geomean] | 5.76GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.95GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.32GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.17GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.89GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.45GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.76GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 557M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 283M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 451M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 571M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 284M ±15% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.46G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.3G ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.3G ±104% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.08G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.1G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.8G ±12% |
| [Geomean] | 11.7G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 354M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 225M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 390M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 185M ±31% |
| [Geomean] | 302M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 825M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.04G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 433M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 822M ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 431M ±18% |
| [Geomean] | 719M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.18G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.44G ±175% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.78G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.76G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.13G ±81% |
| [Geomean] | 3.96G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 673k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 669k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.1k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 233M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 2% |
| [Geomean] | 197M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.6G ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.5G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.9G ±59% |
| [Geomean] | 15.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 199M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 157M ±39% |
| [Geomean] | 151M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 305M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 332M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 312M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 306M ±10% |
| [Geomean] | 313M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 884M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.44G ±217% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 814M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.03G ±85% |
| [Geomean] | 1.20G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 2% |
| [Geomean] | 714k |